Wednesday, 14 March 2012

Rancangan Pelajaran Harian Matematik

Rancangan Pengajaran Harian 2

Tarikh/ Hari                 : 11 Oktober 2011                   Masa        : 8.15 pagi – 9.15 pagi
Kelas                           : Tahun 2 Bistari                      Bil. Murid  : 21 orang
Mata Pelajaran            : Matematik    
Tajuk                           : Nombor Bulat (Menamakan nombor hinngga 10)
Objektif                       : Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.    Membilang nombor dengan betul.
2.    Menamakan nombor dengan betul
3.    Menentukan nilai nombor dengan betul.

Pengetahuan sedia ada: 1. Murid telah biasa menyebut nombor.
                                         2. Murid sudah biasa membilang nombor.

Konsep                          : Menamakan nombor  perwakilan kuantiiti.

Bahan                           :CD lagu, Kad nombor, Kad gambar, bahan maujud, komputer dan LCD projektor.
Nilai                               : Bekerjasama, bertatatertib dan berdiisiplin,  berhati-hati.
Kemahiran                    : 1.2 Menama dan menentukan nilai nombor hingga 10







Langkah/masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi
(5 minit)

Lagu sayang keluarga dan nombor 1-10

Guru memainkan lagu Sayang Keluarga.
Guru bersoal jawab tentang nombor


i)Murid memberi perhatian dan menyanyi bersama-sama.
ii)Murid menjawab pertanyaan guru.

Teknik nyanyian dan bersoal jawab

Komputer dan CD lagu.

Langkah 1
(15 minit)

Menamakan nombor 1-5




Guru mengeluarkan objek buah-bahan plastik dan  memintanta setiap ketua kumpulan mengambilnya.
Guru meminta murid memegang setiap orang sebiji objek tersebut dan meminta menyebut bilangannya.
Guru menunjukkan kad nombor satu dan sehingalah nombor lima.

i)Ketua kumpulan mengambil objek buah-buahan mainan.
ii) Murid memegang sebiji objek tersebut dan menyebur bilangannya sehinggalah objek yang ke lima.
iii)Murid membilang objek hingga lima

Teknik:
Kelas dan kumpulan

BBM:
Bahan maujud dan kad nombor

Langkah 2
(20 minit)

Menamakan nombor 6 hingga 10

Guru meminta murid membilang objek yang ditunjukkan oleh guru.

Guru menunujukkan kad nombor mingikut bilangan murid.






Guru menunjukkan bilangan objek dan meminta murid menunjukkan nombor

i)Murid membilang objek yang ditunjukakan oleh guru enam hingga 10
ii)Murid menyebut nombor yang ditunjukkan oleh guru secara individu, kumpulan dan kelas.
iii)Murid menyebut bilangan dan menunujukkan nombor.

Kaedah:
Individu, kelas dan kumpulan.

Bimbingna guru

BBM:
Bahan maujud dan kad nombor

Nilai:
Bekerjasama

Langkah 3
(15minit)

Memadankan nombor dengan nilai 1 hinggga 10

Guru mengeluarkan kad nombor dan kad bilangan objek.
Guru menunjukkan kad nombor dan meminta murid menyebutnya.
Guru menunjukkan kad bilangan objek dan minta murid membilangnya.
Guru meminta murid menampal kad bilangan objek dan kad nombor dipapan tulis


i)Murid menyebut nombor yang ditunjukkan oleh guru.
ii)Murid membilangkan objek yang terdapat dalam kad gambar.
iii)Memadankan nombor dengan bilangan objek yang telah dilekatkan dipapantulis dalam kumpulan
iv)Murid mencantum puzzle untuk membentuk nombor dalam kumpulan kecil.

Teknik:
Soal jawab
Secara kumpulan
Kemahiran berfikir

BBM:
Kad nombor
Kad gambar

Puzzle nombor


Penutup
(5 minit)

Membilang nombor 1 hingga 10

Guru meminta murid membilang nombor dari 1 hingga 10

Guru mengedar lembaran untuk murid meyesuaikan nombor dengan bilangan objek
Guru bersoal jawan dengan murid tentang hasil kerja murid.

i)Murid membilang nombor dari 1 hingga 10





ii)Murid menjawab lembaran kerja.

Teknik:
Soal jawab

BBM:
Carta nombor

Refleksi:
Pelajaran ini dapat dimulakan dengan baik kerana murid sangat gembira apabila guru meminta mereka menyanyi. Murid memberi kerjasama dalam pengajaran dan pembelajaran kerana teknik yang digunakan oleh guru sangat menarik. Guru telah memberi peluang kepada semua murid untuk mencuba menjawab. Guru telah memberi peneguhan positif kepada murid yang telah menjawab dengan betul. Guru telah memberi bintang pada lembaran kerja murid apabila mereka dapat menjawab dengan betul.

2 comments:

  1. satu PnP yang menarik..menggunakan muzik..mengelakkan pelajar fobia dengan subjek math..well done

    ReplyDelete
  2. Terima kasih ..Armizah kerana sudi lihat n komen blog saya

    ReplyDelete